Звуковий удар [TED-Ed]

Рухаючись із надзвуковою швидкістю, літак створює ударну хвилю з громоподібним гу́ркотом, відомим як звуковий удар, який здатний завда́ти шкоди людям і тваринам, і навіть пошко́дити будівлі. З цієї причини вчені з усьо́го світу вивчали звукові удари, намагаючись передбачити їхній шлях в атмосфері, місце їхнього приземлення і гучність.

Текст читав Володимир Громов.
Субтитрування: Ганна Лещенко​.

Facebook: https://www.facebook.com/CikavaNaukaStudio
Сайт “Цікава наука”: http://cikavanauka.org

Оригінальне відео: https://www.youtube.com/watch?v=JO4_VHM69oI
Канал TED-Ed: https://www.youtube.com/TEDEducation
Lesson by Katerina Kaouri, animation by Anton Bogaty.

(Visited 19 times, 1 visits today)
Звуковий удар [TED-Ed] обновлено: Декабрь 21, 2018 автором: admin

You might be interested in

Comment (23)

 1. Я подивився про звуковий удар, цікавий ролик і корисний це все фізика. Дякую вам.

 2. Ловіть вподобайку! Дякую за цікавезне відео!

 3. цікавий ролик і корисний це все фізика

 4. а якщо літак летить скоріше світла то це буде світловий удар

 5. Як завше надзвичайно цікаво!

 6. У дитинстві звуковий удар завжди отримував вподобайку від мене, тепер його НЕ чутно над містом.

 7. Я теж переглянув що воно таке цей звуковий удар. Як можна побачити з коментарів можна було краще пояснити чому він виникає та чому смуга його розповсюдження має таку форму. За переклад тримайте вподобайку та велику пошану. Вже час самим знімати свої пізнавальні видива.

 8. Я подивився про звуковий удар. Дякую вам.

 9. Відео створює бажання піти пошукати, щось більш докладне на цю тему.
  Дякую.

 10. Я думала, що звуковий удар як шар. Не зрозуміла, чому в літака він такої складної форми.

 11. Звуковий удар гідний вподобайки.

 12. Як бачу, відосики по типу "долання звукового бар'єру" дуже поширені серед людей, які вважають, що утворення клубка пари позаду літака означає те "долання". Тому, так як канал пізнавальний, кину спеціально визначення, щоб не задурювали собі голови подібними журналістськими брехнями.

  Ефект конденсатного диску (Ефект Прандтля — Глоерта) — явище, що полягає у виникненні хмари позаду об'єкта, що летить на близькозвуковій швидкості в умовах підвищеної вологості повітря. Найчастіше спостерігається у літаків. При дуже високій вологості цей ефект виникає також при польотах на менших швидкостях.

 13. Не зрозуміло: що таке "турбулентність"; що таке "число маха вище трьох"; яка швидкість в махах була у першого літака, для порівняння; чому немає удару від надзвукового літакана великій висоті; чи може літак використовувати цю хвилю як зброю; ударна хвиля виникає при подоланні бар'єру чи супроводжує літак постійно; що таке "промінь перпендикулярний сфері!"; що таке "локалізування хвиль разом"; що таке "область звукового удару", за її межами я звуку літака не почую; без розв'язання рівнянь Навьє-Стокса визначити силу удару ніяк більше не можливо; N-хвиля залежить від довжини літака!; звуковий удар – це тільки про літаки і динозаври?

 14. до речі, цей ефект можна бачити коли літак перетинає межу звуку і з поверхні крил випаровується волога. Чітко видно конус – https://youtu.be/hAFs7hTJKYo

 15. Респектове відео – респектовий відеоканал.

LEAVE YOUR COMMENT

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *